Со сцены сочинского ледового дворца «Большой» президент России Владимир Путин объявил XIX Всемирный фестиваль молодежи и студентов открытым. «Дерзайте! Создавайте своё будущее! Стремитесь изменить этот мир, сделать его лучше! Всё в ваших силах! Главное – идти только вперёд. А фестивальное братство обязательно поможет молодёжи воплотить в жизнь самые смелые и добрые мечты и помыслы», – сказал Владимир Путин.

#ЯФестиваль #МыБудущее
______________________________________________

Russian President Vladimir Putin announced the opening of the 19th World Festival of Youth and Students on the stage of the Bolshoi Ice Palace in Sochi.
"Dare it! Create your future! Strive to change the world, to make it better! It's all in your power! The main thing is to go only forward! And the festival brotherhood will always help the youth to make the boldest projects and dreams real", said the Russian President.